Česko (bro) Češi na akční slevy slyší, někteří obchodníci se toho pokusili zneužít. Jak zjistila Česká obchodní inspekce,ne každá sleva je vlastně slevou. Z téměř 3500 kontrol maloobchodního trhu (včetně internetových obchodů) nedodrželi obchodníci své povinnosti v cca 40 % případů. Zákaz prodeje zboží, které nesplňovalo požadavky zvláštních právních předpisů, vydala inspekce v případě 13 379 ks, jehož hodnota činila 3 024 813,50 Kč.
Ilustrační foto M. Filip
„Při výprodejních akcích spotřebitelé ve 4 případech z 10 nenakoupili tak výhodně, jak očekávali, nebo dostali méně hodnotné zboží, tj. bez náležitých informací. Stačí ale tak málo, být při nákupech pozorný, požadovat povinné informace a nic nekoupit, když nejsou předloženy“ uvedl Jan Štěpánek, ústřední ředitel ČOI. Celoroční kontrolní akce opět prokázala, že při prodeji zboží v rámci sezónních slev přetrvávají nedostatky spočívající především v porušování informačních povinností o ceně, nesprávném účtování a užívání nekalých obchodních praktik.
Za celý loňský rok provedli pracovníci České obchodní inspekce jen ve středních Čechách celkem 562 kontrol zaměřených na nabídku a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev. Porušení obecně závazných právních předpisů zaznamenali u 202 případů, tj. 35,9 %.
S podáním na neseznámení s cenou, nesprávným účtováním, se navíc obrátilo na ČOI celkem 169 spotřebitelů. Šetřením pak bylo prokázáno ve 21 případech porušení povinností.
V období od vánočních svátků do poloviny února 2012 zkontrolovali inspektoři ČOI celkem 820 různých prodejců, lákajících na slevové akce a výprodeje. Poměr zjištění je lepší než za loňský rok – porušení některé z povinností zjistili u 257 případů, tj. 31 %. „Nejčastěji opět nebyly spotřebitelům poskytovány řádné a jednoznačné informace o ceně výrobků ve slevě (98 zjištění), výrobky nebyly opatřeny příslušnými informacemi nebo nebyly v českém jazyce (73 zjištění), a v 10 případech použili prodávající vůči spotřebitelům některé z klamavých obchodních praktik,“ říká Jan Štěpánek.