Hasiči: Neopatrnost řemeslníků mohla skončit obecným ohrožením

vydáno 19. srpna v 20:58
 

Mladá Boleslav (fil) V neděli v půl třetí odpoledne obdrželi strážníci telefonické oznámení, že je na střeše protějšího objektu v ulici Na Radouči odložena tlaková lahev a nic ji nechrání proti paprskům horkého slunce. Neopatrnost řemeslníků mohla skončit podle hasičů v krajním případě i explozí a obecným ohrožením.

Hasiči: Neopatrnost řemeslníků mohla skončit obecným ohrožením

Nebezpečí požáru. Foto: Wikimedia Commons.org

„Strážníci svým šetřením zjistili, že na střeše řemeslníci v pátek opravovali krytinu, když pak práci skončili, tlakovou nádobu před přímým sluncem neukryli,“ uvedl bez dalších podrobností ředitel městské policie Tomáš Kypta. Později se strážníkům podařilo prostřednictvím správce objektu zajistit odstranění nebezpečné tlakové nádoby ze střechy.

Jak zjistily MBnoviny, jednalo se o propanbutanovou láhev, kterou nechali řemeslníci na střeše Stavebního bytového družstva v Mladé Boleslavi. Teplota vzduchu podle meteoroložky Dagmar Honsové dosahovala v Mladé Boleslavi v neděli odpoledne ve stínu 32 °C, slunce tak mohlo rozpálit obal takové láhve až k teplotám kolem 50 °C.

„Plyn se v tlakové nádobě při zvýšených teplotách roztahuje a samozřejmě hrozí nebezpečí exploze a roztržení pláště,“ říká velitel družstva HZS Mladá Boleslav Jiří Zima. Řemeslníci porušili svým nedbalostním chováním bezpečností předpisy. „V každém případě se jedná o porušení technologií,“ dodal velitel hasičského družstva.

Podle ministerstva vnitra se doporučuje zacházet s lahvemi naplněnými propan-butanem obezřetně. Jedná se totiž o těkavou látku, ze které se při styku se vzduchem stává výbušná směs. Proto by se neměli propanbutanové lahve nikdy vystavovat vysokým teplotám a vysokému tlaku. 

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS