Jiří Švarc v Boleslavi představuje svou Poezii barev

vydáno 1. června v 08:15
 

Mladá Boleslav (jks) Jiří Švarc je dnes znám nejen jako grafik a malíř, ale také jako úspěšný ilustrátor. Jeho díla můžete nově navštívit od čtvrtka v Galerii Templ v Mladé Boleslavi. Výstava, která se jmenuje Poezie barev, potrvá do 24. června.

Jiří Švarc v Boleslavi představuje svou Poezii barev

Foto: Hana Jandová Koišová

„Josef patří do skupiny lidí, které nazýváme umělci. Velmi si ho vážím a obdivuji. Je obdařen schopností lidem sdělovat krásy, které my ostatní nevidíme. Plně přijímá to, co je kolem nás. Vnímá nejen to, co vidí a povyšuje to na poezii. Proto výstava nese název Poezie barev,“ řekl na vernisáži výstavy přítel autora Aleš Rezler.

Josef  Švarc pochází z Kolína, vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze a založil vlastní výtvarné DTP studio s manželkou Milenou v Polepech u Kolína, kde dnes také žije a tvoří. Od roku 2002 je členem Středočeského sdružení výtvarníků Unie výtvarných umělců České republiky. Nabyté vědomosti z oboru polygrafie zužitkoval během své následující dlouholeté praxe grafika a výtvarníka v Obchodních tiskárnách v Kolíně. Dnes se především věnuje užité grafice a designu – zvláště ilustraci, knižní úpravě a reklamní grafice. Ani předtím ani pak ale neopustil disciplíny volné tvorby - kresbu, grafiku a malbu. Malba i ilustrační tvorba Josefa Švarce prošla vývojem. Od svého raného období hledání vlastní kombinované techniky až k akvarelu s brilantním vedením štětce. Přesto se Josef Švarc dopracoval vlastní cestou ke svému osobitému a autonomnímu uměleckému názoru a vyjádření, které používá jak pro ztvárnění témat vážných, tak pro ilustrování literatury dětské. Jeho olejomalba je dnes ovlivněna dlouholetou zkušeností s akvarelem a proniká do ní ona příznačná lehkost a světlost koloritu. Netvoří snad jen jedinou technikou akvarelu, ale i kolorovanou perokresbou, někdy i kombinací kolorování a dotváření ilustrací digitálně v počítači. 

Autor maleb ilustroval knihy pro Albatros nebo pro nakladatelství Junior např. České pohádky Boženy Němcové (2007), Bubu už se nebojí Zuzany Šmerglové (2002) nebo sérii titulů pro nejmenší Jak to chodí na stavbě (2004), Jak to chodí u hasičů (2005), Jak to chodí na letišti (2004), Jak to chodí na statku (2005), Jak to chodí v přístavu (2004) a další. Zdařile také realizoval své ilustrace a obrázky pro děti na stěny dětského chirurgického oddělení v kolínské nemocnici.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS