Komunisté a lidovci posilují, VV zastavily propad, ČSSD, ODS a TOP 09 ztrácí

vydáno 14. srpna v 07:56
 

Česko (km) V případě konání hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny v srpnu tohoto roku by s velkým náskokem zvítězila opět ČSSD, která by tak obhájila dlouhodobou pozici nejsilnější politické strany v ČR. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti SANEP.

Komunisté a lidovci posilují, VV zastavily propad, ČSSD, ODS a TOP 09 ztrácí

Volby. Ilustrační foto: M. Filip

Na pozici ČSSD coby nejpreferovanější domácí politické strany nemění nic ani její mírný pokles volebních preferencí oproti minulému měsíci. Sociální demokraté mohou i přes velkou animozitu široké veřejnosti vůči vládním stranám v očích široké veřejnosti doplácet na nedostatečné mediální využívání výhodné pozice největšího kritika nepopulárních vládních reformních kroků a kauz, s nimiž se potýkají někteří představitelé vlády premiéra Petra Nečase. To pak může mít za následek stagnaci růstu jejich volebních preferencí, které sice nadále zajišťují ČSSD pohodlný náskok před ostatními politickými konkurenty, nicméně nejsilnější opoziční straně, alespoň v tuto chvíli, nezaručují ideální podmínky pro její případné sestavení většinové vlády.

Jak by vypadaly volební výsledky a rozložení mandátů v Poslanecké sněmovně, kdyby se volby konaly letos v srpnu. Grafy: SANEP

V případě hypotetického konání voleb do Poslanecké sněmovny by díky zisku 34,1 % hlasů s velkým odstupem zvítězila ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky. Sociální demokraté si tak ve srovnání s minulým měsícem pohoršili o 0,4 procentního bodu. Mírné ochlazení zájmu voličů v případě ČSSD může signalizovat nespokojenost levicových voličů s příliš zdrženlivou politikou sociálních demokratů vůči koaliční vládě a její nepopulární reformní politice.

Pozici druhé nejsilnější strany si i nadále se ziskem 17,6 % drží občanští demokraté, kteří si oproti letošnímu červenci rovněž mírně pohoršili, a to o 0,2 procentního bodu. ODS tak zjevně nepřesvědčila své dřívější voliče o své důvěryhodnosti a schopnosti naplnit své předvolební sliby.

Zisk 15,9 % voličských hlasů řadí na třetí příčku TOP 09, jež oproti minulému měsíci ztratila čtyři desetiny procentního bodu. TOP 09 tak může, stejně jako ODS, doplácet na absenci, s níž TOP 09 avizovala prosazování nekompromisní reformní politiky.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se v srpnových hypotetických volbách stala se ziskem 13,5 % hlasů KSČM. Komunisté, kteří oproti minulému měsíci posílili o 0,5 procentního bodu, získávají na svoji stranu nevoliče, kteří tak mohou dávat najevo svoji nespokojenost s celkovým stavem domácí politiky a chováním politických stran, které se v polistopadových vládách podílely na současném stavu jak ekonomické situace, tak i celkové politické úrovně.

Poslední stranou, jež by v srpnových hypotetických volbách přesáhla pětiprocentní volební práh, je KDU-ČSL se ziskem 5,4 % hlasů, což je o jednu desetinu procentního bodu více než v předchozím měsíci. Lidovci si tak i nadále udržují počet hlasů, který by jim mohl zajistit návrat do Poslanecké sněmovny.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 4. – 10. srpna 2011 na vybrané skupině 11 084 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 24 411 dotázaných.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS