Město usiluje o vstup strategického partnera do Centrothermu

vydáno 22. června v 10:31
 

Mladá Boleslav (fil) Zastupitelé města na svém čtvrtečním jednání schválili díky koaličním hlasům záměr odprodat 49 % akcií distributora tepla – společnosti Centrotherm. Zbytek podílu zůstane městu a jeho občanům. Opatření by mělo umožnit vstup strategického partnera do firmy.

Město usiluje o vstup strategického partnera do Centrothermu

Ilustrační foto M. Filip  

Třicetiprocentní podíl bude prostřednictvím akcií na jméno určen k odprodeji obyvatelům z Mladé Boleslavi, kteří využívají sítě jako koneční spotřebitelé tepla. Kupní cena za jednu akcii byla stanovena 7 100 korun, maximální počet pro jednoho akcionáře byl stanoven na 5 akcií. „Chceme umožnit lidem ve městě, aby získali spolu s městem vliv na chod společnosti. Nový strategický partner by měl zajistit budoucí rozvoj firmy. Město by si mělo ponechat 21% podíl,“ říká primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. 

Podobný model se vstupem strategického partnera v současnosti funguje v Mladé Boleslavi například ve společnosti Compag, která má rakouského vlastníka, kde má město 49% podíl. „Nová struktura firmy do budoucna zamezí tomu, aby docházelo k excesům, jako byla výstavba druhé haly zimního stadionu a hotelu na zimním stadionu z finančních prostředků společnosti Centrotherm, které byly ze zisku - tedy vybrané od občanů napojených na centrální vytápění. Obě investice pak společnost finančně zatížily a dlouhodobě byl jejich provoz ztrátový,“ dodává primátor Raduan Nwelati. 

Podle vyjádření opozičních zastupitelů se město tímto krokem zbaví firmy, která mu generuje zisk. „Raději řekněte, že musíte rozprodávat majetek města, abyste dostáli předvolebním slibům," znělo na čtvrtečním jednání z řad opozičních zastupitelů. Podle radnice však není důvod k tomu, aby město vlastnilo distribuční síť. „Stejně tak jako nevlastníme distribuční sítě, ČEZ, Plynáren, Telecomu a dalších,“ oponuje primátor Nwelati. 

Podle našich informací chce vedení města vyjednávat v této souvislosti hlavně se společností ŠKO-ENERGO, tedy stávajícím producentem tepla. Získané finanční prostředky by měly být využity na rozvoj infrastruktury města ve prospěch všech jeho občanů. Jednou z podmínek odprodeje podílu bude podle radnice také to, že bude požadovat po novém partnerovi ve firmě, aby se smluvně zavázal, že nebude po určitou dobu navrhovat valné hromadě navyšování ceny.  

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS