O titul Alej roku soutěží už tucet stromořadí

vydáno 28. července v 12:42
 

Středočeský kraj (fil) Dvanáct různých alejí už nominovali lidé v anketě Alej roku. Již druhý ročník ankety vyhlásilo letos ekologické sdružení Arnika. Nejvíce – celkem tři aleje – soutěží v Jihočeském kraji, naopak třeba v Praze, v Ústeckém, Moravskoslezském nebo Zlínském kraji zatím nebylo přihlášeno žádné stromořadí. Nominace končí 30. září. Loni veřejnost vybírala vítěznou alej z 53 stromořadí po celém území republiky.

O titul Alej roku soutěží už tucet stromořadí

Lipova alej Semice. Foto: M. Husák  

Ve Středočeském kraji už je nominováno lipové stromořadí v Semicích. „Obec má podél silnice v celé délce obce lipová alej, kterou se může pochlubit v dnešní době opravdu málo obcí. Je stará asi 60 až 70 let a dotváří celkový příjemný vzhled obce ve středním Polabí. Alej je navržena proto, že jí hrozí pokácení, a vzhledem k tomu, že v těsné blízkosti stromů jsou v obou stranách nataženy inženýrské sítě, lze předpokládat, že alej nebude již nikdy obnovena. Semice v blízkosti Hrabalova Kerska by se tak staly prázdnou, prašnou a tuctovou obcí bez pěkné zeleně,“ přibližuje důvody nominace Milan Husák. 

Nejpopulárnější alej nakonec vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna v říjnu. Do letošního ročníku připravila Arnika novinku. Vyhlašovat se budou vítězná stromořadí také v jednotlivých krajích. Ti, kdo je do soutěže navrhnou, získají novou knihu spisovatelky Marie Hruškové o alejích a další pěkné dárky. Vedle kvalitní fotografie je povinnou součástí nominace také zdůvodnění, proč si ta která alej zaslouží ocenění. Znovu mohou lidé nominovat i aleje, které soutěžily a nevyhrály v loňském ročníku soutěžní ankety.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS