Psychiatrická léčebna Kosmonosy ožila devátým ročníkem jezdeckých her

vydáno 21. června v 06:53
 

Kosmonosy (fil) Psychiatrická léčebna uspořádala ve středu odpoledne tradiční jezdecké hry, které jsou podle terapeutů každým rokem vrcholem terapeutické práce s klienty. Program v areálu Na Kopečku je určený také veřejnosti, snahou organizátorů je ještě více napomoci propojit psychiatrickou léčebnu se svým okolím.

Psychiatrická léčebna Kosmonosy ožila devátým ročníkem jezdeckých her

Jezdecké hry. Fotogalerie: M. Filip  

V rámci jezdeckých her si mohli sami klienti vyzkoušet hned několik disciplín spojených s jízdou na koni. Ostatní pacienti a veřejnost, která dorazila do areálu léčebny, pak povzbuzovali každého soutěžícího potleskem. Zájemci si mohli na místě zakoupit výrobky klientů léčebny, ale i občerstvení, která nabízela kavárna Fokus. 

V rámci své léčby mají možnost pacienti navštěvovat v léčebně nejrůznější druhy alternativních forem terapie, jednou z nich je právě hipoterapie. „Jedná se i formu zábavy a vzrušení, vytržení z každodenního stereotypu zvláště u dlouhodoběji hospitalizovaných klientů. Samozřejmě to všechny stimuluje po stránce sociální, tělesné, emoční a také poznávacích funkcí jako paměť a pozornost,“ připomíná psycholožka Petra Černá Rynešová. 

V běžném provozu přitom navštěvuje hipoterapie většina z oddělení léčebny. „Na terapeutické lekce dochází celkem 13 oddělení.  V devátém roce činnosti hipo-centra jsme tu měli 412 pacientů a mnozí opakovaně, to znamená 1255 účastí v roce na 319 terapeutických lekcích,“ uvedla psycholožka Petra Černá Rynešová. 

Zvířata jsou částečně zapůjčena občanským sdružením Centrum přípravy koní Chrpa, které takové koně připravuje pro hiporehabilitaci. „Od doby našeho vzniku máme takto zapůjčeno v léčebnách asi 15 koní, rozmístěny jsou v ústavech po celé republice,“ dodala za CPK Chrpa Hana Pospíšilová. 

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS