Radní Středočeského kraje odmítli svou rezignaci

vydáno 21. května v 19:34
 

Středočeský kraj (fil) Středočeští radní odmítli návrh opozice, ale i některých členů rady na rezignaci a vyjádření politické odpovědnosti za dění na krajském úřadu, které vyvrcholilo v minulých dnech zatčením bývalého hejtmana David Ratha a jeho dalších kompliců. Rada kraje bude příštích pět měsíců fungovat v současném počtu. „Musíme ještě dokončit politická jednání, ale předpokládáme, že práci zvládneme a nebudeme volit dalšího člena rady,“ uvedl náměstek hejtmana Robin Povšík (ČSSD).

Radní Středočeského kraje odmítli svou rezignaci

Pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková. Foto: M. Filip 

Jak oznámila pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) novinářům na tiskové konferenci, sama nevidí důvod k rezignaci.„Samozřejmě seděla jsem v radě, dostávali jsme materiály zpracované na stůl a sama za sebe říkám, že jsem hlasovala podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Na programu pondělního zasedání Rady kraje bylo kromě běžných témat také vyhlášení termínu jednání Zastupitelstva Středočeského kraje, které se uskuteční 4. června. Radní jednali také o zrušení výpovědí autobusovým dopravcům a rekonstrukci zámku v Buštěhradu.

S návrhem na kolektivní rezignaci přišel na jednání radních náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD). Společně s ním podpořil návrh pouze náměstek Miloš Petera (ČSSD), další členové rady ho nepodpořili. „Rozhodovali jsme jako kolektivní orgán a za to bychom měli nést odpovědnost," řekl po jednání rady náměstek Chládek, který sám rezignaci spíše odmítl.

Kraj přehodnotil svůj záměr na výběrové řízení autobusových dopravců

Rada Středočeského kraje rozhodla o zrušení výpovědí autobusovým dopravcům. „Tím končí období nejistoty nejen pro dopravce, ale i veřejnost,“ řekl náměstek pro dopravu Robin Povšík a dodal, že rada zároveň rozhodla o pozastavení výběrových řízení na nové autodopravce.

Rathovy zásahy do středočeské autobusové dopravy přitom dlouhodobě kritizovala opozice s tím, že hrozil od 1. června kolaps veřejné dopravy. Nová soutěž měla dopravu podle plánů David Ratha zlevnit a zkvalitnit. Podle aktuálního vyjádření krajské opozice však pouze zrušit tendry nestačí. „Již přes jeden rok upozorňujeme na chybné kroky vedení Středočeského kraje v otázce rušení a vypisování nových tendrů na provozovatele autobusové dopravy. Prosazujeme nové a průhledné výběrové řízení. Zadavatelem nového tendru musí být nejen kraj, ale i středočeské obce a Praha,“ řekla kandidátka na hejtmanku, poslankyně Helena Langšádlová za TOP 09.

TOP 09 a STAN ve spolupráci s pražským magistrátem prosazuje projekt společné veřejné dopravy na území Středočeského kraje a Hlavního města Prahy, takzvanou Metropolitní integrovanou dopravu (MID). Tento systém by přinesl nejen významné úspory v rozpočtu zadluženého kraje, ale také rychlé, pohodlné a v některých případech dokonce levnější cestování nejen všem občanům Středních Čech. Příkladem výhodnosti prosazovaného systému je například i možnost cestovat na jednu jízdenku po celém území bez ohledu na typ dopravního prostředku.

„Vedení kraje v čele s Rathem dosud naprosto odmítalo jednat se starosty středočeských obcí a pražským magistrátem. Prosazovalo jednostranné řešení, chtělo dopravně izolovat Středočeský kraj od Prahy. Vyzvali jsme tedy nové vedení kraje ke společnému jednání a hledání cesty. Doufáme, že zvítězí zdravý rozum a snaha řešit problémy našeho kraje,“ dodala krajská zastupitelka Věra Kovářová z Hnutí Starostů a nezávislých.

Kraj prověří čerpání evropských prostředků na všechny investice  

Středočeský kraj zatím podle hejtmanky nejednal s ministerstvem financí, které v reakci na Rathovu kauzu preventivně zastavilo certifikace projektů. Jak dále uvedla hejtmanka Zuzana Moravčíková, chce kraj provést audit u všech projektů, kde Středočeský kraj čerpá peníze z evropských zdrojů: „Budou se revidovat a pozastaví se, dokud nebudeme vědět, že je vše v pořádku. Nehrozí však, že bychom neměli finanční prostředky na rozjeté investice.“

David Rath, který zůstává ve vazbě, je i nadále členem Výboru Regionální rady operačního programu Střední Čechy. „Na zastupitelstvu bude v programu návrh na jeho odvolání a volba nového člena. Regionální rada si pak rozhodne sama, kdo bude předsedou,“ uvedla dnes pověřená hejtmanka.

Pověřená hejtmanka Moravčíková a náměstek Povšík přichází před novináře. Foto: M. Filip  

Nemocnice by mohly získat větší míru samostatnosti

Středočeský kraj hodlá také podle dnešního prohlášení svých zástupců zrušit ovládací smlouvy s oblastními nemocnicemi. Na radu byl zatím předložen záměr zrušit tyto smlouvy a bude třeba vše k tomuto kroku podle Moravčíkové ještě připravit. „Byly schváleny kroky představenstva jednotlivých nemocnic, které vedou ke zrušení smluv, tím pádem by měly nemocnice větší míru samostatného rozhodování,“ řekl na tiskové konferenci náměstek Povšík. 

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS