Škodovka již vyrobila od roku 1999 celkem tři miliony Fabií

vydáno 4. května v 11:48
 

Mladá Boleslav (fil) V hlavním závodě automobilky Škoda Auto dnes sjela z pásu výrobní linky třímiliontá Fabia. Jubilejní Škodu Fabia GreenLine si objednal zákazník z Německa. Informoval o tom mluvčí automobilky Josef Baláž.

Škodovka již vyrobila od roku 1999 celkem tři miliony Fabií

Škoda Fabia GreenLine. Foto: Škoda Auto 

Oblíbený kompaktní vůz české automobilky je na trhu od roku 1999. Celkem bylo dosud vyrobeno 1 788 063 Fabií první generace a dalších 1 211 937 druhé generace. V samotném roce 2011 se celosvětový počet dodávek zákazníkům zvýšil o více než 16 procent na zhruba 267 000 vozů této řady. Model nyní představuje více než čtvrtinu celosvětových prodejů automobilky. 

„Fabia má velký podíl na našem úspěchu v historii a hraje důležitou roli také v naší Růstové strategii 2018,“ podtrhl předseda představenstva Winfried Vahland. „Vůz byl před zhruba 13 lety, jakožto tehdy třetí modelová řada, dalším milníkem pro naši společnost. Od té doby nejen že jsme vyrobili tři miliony vozů Fabia, ale za stejnou dobu zdvojnásobili i roční odbyt celé naší modelové palety. Tato čísla působivě dokazují úspěch modelu na mezinárodním trhu a rozvoj značky,“ dodává Vahland. 

Model Fabia se v současnosti vyrábí nejen u nás, ale i v Číně, Rusku a Indii. Celkově se expeduje do 103 zemí světa. Od roku 2007 ho nabízí automobilka i v ekologické verzi GreenLine. Díky technologickým novinkám, jako je systém start-stop a rekuperace brzdné energie, spotřebuje pouze 3,4 litru nafty na 100 kilometrů. Emise CO2 činí u moderního vznětového agregátu 1,2 TDI CR DPF/55 kW pouze 89 g/km. 

V obou verzích – hatchback a kombi – je Fabia také často základem atraktivních akčních modelů. V roce 2011 uvedla automobilka na trh sportovní variantu Fabia Monte Carlo jako poctu úspěchům značky v motoristickém sportu. Se soutěžním vozem Škoda Fabia Super 2000 se Škoda Motorsportu v roce 2011 podařilo zvítězit v mistrovství světa v automobilových soutěžích a získat titul v sérii Intercontinental Rally Challenge IRC. 

První generace modelu Škoda Fabia měla svou premiéru v roce 1999 a vyráběla se osm let. Druhá byla poprvé představena na Ženevském autosalonu v roce 2007. V dubnu 2007 byl vůz uveden na trh, nejprve ve verzi hatchback, po níž následovalo kombi. Obě karosářské verze prodělaly počátkem roku 2010 rozsáhlou modernizaci.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS