V Galerii Xalibo začala výstava nazvaná Řeřichovi

vydáno 12. července v 10:48
 

Mladá Boleslav (sup) Desítky návštěvníků se ve středu odpoledne nahrnuly do galerie Xalibo na Staroměstské náměstí, kde se konala vernisáž  výstavy s názvem „Řeřichovi". Na jednom místě vystavuje nestor rodu Ladislav Řeřicha, manželé Věra a Jan. Třetí generaci zastupují sourozenci Karolína a Jan ml. Výstava potrvá do 25. srpna.

V Galerii Xalibo začala výstava nazvaná Řeřichovi

Výstava se setkala už během prvního dne s velkým zájmem. Foto: P. Šubrt

Mezi desítkami návštěvníků nechyběli jak tradiční ctitelé mladoboleslavského výtvarného umění, tak příbuzní a známí vystavující malířské rodiny i mnozí výtvarníci. Program vernisáže doplnilo vystoupení orientální tanečnice Fatimy. Návštěvníci zde mohou najít díla této výtvarné rodiny v obou galerijních místnostech i ve výloze, najdou zde olejomalby, strukturální malby i dřevořezy.

Nejstarší z Řeřichů, Ladislav, je houževnatý všeumělec a konstruktér. S řemeslnou zručností oživuje své velkorysé vize. Objekt Admirál - válečný trojstěžník je motivem výstavy. Koráb je zde symbolem rodiny. Autor na něm pracoval dlouhých čtyřicet let svého života. Dále vystavuje akvarely, které jsou oslavou křehkosti života ve své každodenní jedinečnosti. Druhou generaci zastupuje Věra a Jan Řeřichovi. Jsou neoddělitelní partneři v životě i tvorbě. Jan jako malíř pracuje tradiční olejomalbou. Věčným tématem jeho obrazů je okouzlení životem ve všech podobách. Věra Řeřichová je řezbářkou, pracuje především se dřevem. Pod jejími dláty vznikají rámy, které harmonicky doplňují Janovy obrazy. Rámy neuzavírají, naopak jsou pokračováním uměleckého dialogu. Kromě dřevořezby se Věra dlouhodobě věnuje botanice, jejíž reflexí je cyklus biomorfních obrazů. Jan Řeřicha mladší je pokračovatelem rodinné řezbářské tradice. Jeho umělecko-řemeslná práce je na výstavě zastoupena sérií zrcadel v unikátních rámech. Dcera Karolína je talentovaná grafická designérka, jejíž volná tvorba je protipólem světa reklamy a konzumní společnosti, pro kterou pracuje a tvoří. Autorčin umělecký rukopis je oproštěn diktátu, racionálních úvah a konstrukcí. Obrazy s figurální tématikou vyprávějí příběhy o emotivním člověku. Výstava „Řeřichovi“ prezentuje členy rodiny - jejich výtvarné přístupy a také pohledy na svět, ve kterém žijí.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS