Zahrádkáři v Přepeřích představili jiřiny, růže, mečíky a zeleninu

vydáno 20. srpna v 10:40
 

Přepeře (fil) Zhruba sedmnáct kilometrů severovýchodně od Mladé Boleslavi mířily po celou sobotu stovky návštěvníků. V obci Přepeře se zhruba 130 obyvateli proběhla už jedenáctá výstava jiřin, růží, mečíků a zeleniny. 

Zahrádkáři v Přepeřích představili jiřiny, růže, mečíky a zeleninu

Fotogalerie: M. Filip 

Zahrádkáři představují své umění v budově místní jídelny, od začátku tomu však nebylo. „První dva roky jsme vystavovali v objektu Obecního úřadu Přepeře, tehdy při prvním ročníku přišlo kolem 150 lidí. Postupně se nám počet účastníků zvyšoval, a tak jsme přesunuli výstavu do jídelny. Zatím jsme napočítali nejvíce 820 návštěvníků,“ pochlubil se MBnovinám předseda Zahrádkářského svazu Přepeře Jaroslav Folprecht.

Pořadatelé pozvali na jednodenní výstavu samozřejmě i další pěstitele a zahradníky. „Hlavní expozice výstavy patřila jiřinám pana Brzáka ze Slovče. Růžičky máme z růžové školky od Pelců ze Sobotky, kolekci mečíků představila paní Opílková z Jičína, nové odrůdy zeleniny nabídla zahrádkářům šlechtitelská stanice ve Svijanském újezdu,“ dodal Folprecht. Zájemci si mohli prohlédnout několik desítek jiřin také přímo v zahradě nedaleko místní jídelny. „Už tradičně se k výstavě připojujeme. Lidé si tady tu krásu prohlédnou,“ řekla nám majitelka zahrady.

Výstava je hlavně věnována jiřinám, které patří k nenáročným na pěstování. Do Evropy se dostaly před 200 lety, kdy byly přivezeny. Šlechtěním pak vznikla celá řada druhů. Na záhonech se doporučuje je kombinovat s trvalkami, které odpuzují jejich škůdce. „Zájemci si je mohou přímo na místě objednat a pak se jim v nové sezóně zaváží malé rostlinky a zahrádkáři si je sami namnoží a pěstují,“ dodává pořadatel Jaroslav Folprecht. Kromě květin a zeleniny rozšiřují sortiment výstavy také práce klientů domova Modrý kámen, prodej medu, ovocných surovin a dřevěných výrobků. Kromě květin a zeleniny nabídla místní jídelna účastníkům také občerstvení v podobě Zvěřinových hodů.

Pořadatelem výstavy v Přepeřích je tradičně zahrádkářský svaz v obci, který se může pochlubit 104 členy.

 
Sdílejte tento článek
  Reklama
 
 
Reklama | Kontakty | O nás | RSS